Dlaczego Twoi pracownicy potrzebują benefitów pracowniczych

Praca

Sama nazwa „system kafeteryjny” (ang. cafeteria plan) kojarzy się na pierwszy rzut oka z wyposażeniem lokali gastronomicznych albo ofertą dla firm kateringowych. Nie o to jednak chodzi, chociaż trzeba przyznać, że i w jednym i drugim wypadku zaspokajamy potrzeby ludzkie z piramidy Maslowa.

Przechodząc do meritum, system kafeteryjny to ramowa metoda wynagradzania, która pozwala zatrudnionym wybierać spośród oferowanych przez pracodawcę świadczeń.  Taki system benefitów dla pracowników jest jednym z elementów elastycznego systemu wynagradzania. Ojczyzną tego rozwiązania są Stany Zjednoczone. Było ono odpowiedzią na sytuacje, gdy podwyżki płac okazywały się nieefektywne lub niemożliwe. Amerykańskie rozwiązania szybko zawędrowały do wielu gospodarek świata, w tym do Polski.

Jak dobrać menu?

Systemy kafeteryjne dla pracowników są dobrym środkiem wpływu na kadrę firmy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rynkiem dużego popytu na pracę i niskiego bezrobocia. Sprzyjają wzmacnianiu poczucia lojalności pracownika wobec pracodawcy i zespołu, ułatwiając tym samym utrzymanie w organizacji wartościowych specjalistów.  Dzięki temu, że pracownik może uzyskać interesujące usługi czy produkty na preferencyjnych warunkach (efekt skali dzięki zbiorowemu zamawianiu przez zakład pracy) kształtuje się spontanicznie pozytywny wizerunek „opiekuńczego pracodawcy”.

Benefity dla pracowników to kategoria otwarta na coraz to nowe pomysły i bardzo elastyczna. Przykładowa oferta kafeteryjna w niewielkiej firmie może składać się z popularnych „opcji sportowych” sprzyjających relaksowi po pracy, a przy tym rozwijających wytrwałość i kondycję. Uzupełnieniem propozycji takich jak siłownia, basen czy crossfit mogą być bilety na wydarzenia kulturalne lub karty podarunkowe.

Szlachetne zdrowie

Platforma Employee Wellbeing obejmuje jednak o wiele więcej niż miłe drobiazgi. Kluczowy jest komfort życia, jego odpowiednia jakość, którą trudno odzwierciedlić tylko pewnym koszykiem usług. Przywołane powyżej dwa angielskie słowa można zdefiniować jako subiektywny odbiór rozmaitych aspektów swego życia.  Nasuwają się tu skojarzenia ze spowszedniałym określeniem „bezpieczeństwo i higiena pracy”.

Gdy jednak oderwiemy się od skojarzeń z pastą BHP, okazuje się, że oba te słowa doskonale oddają funkcje platformy Employee Wellbeing jako miejsca korzystania ze złożonej struktury rozwiązań skierowanych na ochronę i optymalizację poziomu zdrowia pracowników w ujęciu holistycznym. Łączy się to z narzędziami budowania satysfakcji z wykonywanej pracy wraz z poczuciem szczęścia i spełnienia w życiu zawodowym, a pośrednio i osobistym.

Ilość prozdrowotnych propozycji określanych zbiorczo jako benefity (czyli „dobrodziejstwa”!) dla pracowników jest ogromna. Poza różnymi rodzajami prywatnego ubezpieczenia medycznego doskonałą propozycją jest doradztwo psychologiczne, zwłaszcza wobec narastającego zjawiska wypalenia zawodowego. Zatrudnieni skorzystają na nim nie tylko w miejscu pracy.

Lost Password