Czym jest i kiedy warto skorzystać z pożyczki hipotecznej?

Finanse

Pożyczka hipoteczna to produkt finansowy, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wiedza na jej temat może być przydatna w kontekście poszukiwania źródła dodatkowych środków. Pożyczka hipoteczna to rozwiązanie, które sprawdzi się w kilku przypadkach.

Pożyczka hipoteczna – co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka pod hipotekę to pożyczka pieniężna, która jest udzielana pod zastaw nieruchomości. Aby taką pożyczkę otrzymać, musimy zatem być właścicielem, np. domu lub mieszkania. Co równie istotne, w odróżnieniu od kredytu hipotecznego, przy pożyczce hipotecznej nie jest konieczne podawanie naszemu pożyczkodawcy celu, na jaki jest ona udzielana. Nie może być on jedynie związany z działalnością gospodarczą. To bardzo ważne, ponieważ ten produkt daje nam dużą elastyczność, jeśli chodzi o zarządzanie naszym budżetem. Pożyczka hipoteczna nie wymaga ponadto wkładu własnego. Przy kredycie hipotecznym, by zaciągnąć zobowiązanie, musimy wyłożyć co najmniej 20% kwoty wartości nieruchomości (lub co najmniej 10% przy dodatkowym ubezpieczeniu wkładu własnego), potwierdzonej za pomocą operatu szacunkowego. Wynika to z rekomendacji „S” określonej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Do podstawowych kosztów korzystania z pożyczki hipotecznej należą oprocentowanie, które jest uzależnione od marży danej instytucji finansowej, a także referencyjnej stawki zmiennego oprocentowania. W tym przypadku najczęściej stosowane są stawki WIBOR3M lub WIBOR6M. Oprócz tego kosztem korzystania z pożyczki hipotecznej może być prowizja. Co prawda w przypadku gdy postawimy na taki produkt, jak pożyczka hipoteczna, oprocentowanie będzie zwykle około 2 razy wyższe niż kredytu hipotecznego, to zrekompensują je mniejsze formalności i większa dostępność pożyczki od banku. Przy klasycznym kredycie hipotecznym bank zwraca dużą uwagę na źródła i regularność naszych dochodów, historię kredytową i posiadanie innych zobowiązań. Wpływa to na obniżenie naszych możliwości zadłużania się. Wybierając pożyczkę, która będzie najkorzystniejsza dla nas pod względem cenowym, powinniśmy sprawdzić dostępne powszechnie w internecie kalkulatory rat pożyczkowej, szacujące po wprowadzeniu odpowiednich danych rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO).

Kiedy i dlaczego sprawdzi się pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna sprawdzi się w kilku przypadkach. Korzystanie z niej ma wiele zalet. Pożyczka hipoteczna jest przede wszystkim doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy szybko uzyskać dużą kwotę dodatkowych środków. Dzięki ustanowieniu zabezpieczenia w formie nieruchomości, w ramach pożyczki hipotecznej możemy bowiem pożyczyć zdecydowanie większą kwotę środków niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej lub klasycznego kredytu gotówkowego. Instytucje finansowe oferują bowiem kwoty sięgające nawet 70-80% bieżącej wartości nieruchomości. Doskonałym tego przykładem jest Kasa Stefczyka oferująca Pożyczkę Hipoteczną na kwotę od 50 do 70% aktualnej ceny nieruchomości mieszkalnej (RRSO: 9,97%).

Pożyczki hipoteczne pozwalają na sfinansowanie szeregu przedsięwzięć, w tym m.in.:

– zakup kolejnej nieruchomości,

– zakup materiałów i opłacanie kosztów usług w związku ze stawianiem domu,

– remont lub wykończenie mieszkania,

– wyjazd zagraniczny.

Dzięki tak dużemu polu manewru pożyczka hipoteczna zyskuje coraz większą popularność.

Pożyczka hipoteczna – dokumentacja

Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę hipoteczną, musimy przygotować odpowiednią dokumentację. Oprócz dowodu tożsamości oraz dokumentów zaświadczających o zatrudnieniu i dochodach, należą do niej dokumenty dotyczące nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem naszego zobowiązania. Podstawową jest w takim przypadku akt notarialny poświadczający własność nieruchomości.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna—sprawdz–jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

https://mfiles.pl/pl/index.php/Po%C5%BCyczka_hipoteczna

Lost Password